Pierwszy krok — chęć pomocy
Wszystko zaczęło się w 2018 roku od chęci pomocy uchodźcom i imigrantom. Oskar Martin wyjeżdża z żoną i dziećmi do Kalabrii. To tam poznają Maikego, młodego utalentowanego chłopaka, który nagrywa własne piosenki. Gdy tylko dowiedział się on, że małżeństwo ma cokolwiek wspólnego z filmowaniem, namówił ich, żeby nagrali z nim klip do jego kawałka. W jedną noc filmik zdobył kilkaset wyświetleń. Wtedy pojawił się pomysł, aby kupić Van i zrobić w nim mobilne studio nagraniowe. W 2019 roku założyli stowarzyszenie w Polsce i od tego momentu działają instytucjonalnie. Zastanawiając się nad nazwą całego przedsięwzięcia, padł warunek – byle nie Art bus. No więc został arbuz.
Społeczność Arbuza
W Arbuzie większość stanowi młodzież, ale przychodzą też seniorzy — zwłaszcza na organizowane potańcówki. O Arbuzie dowiadują się przez innych członków, czasem przez opiekunów, którzy działają też w innych, podobnych punktach dla młodzieży. Wśród nich jest Patrycja. Przychodzi od listopada, a o inicjatywie dowiedziała się w Niebieskich Trampkach, gdzie jeden z opiekunów chcąc zostawić arbuzowe ulotki, “zwerbował” ją na warsztaty malarskie.
Pasje przekazywane pokoleniom
Malarstwo, ceramika, korepetycje, a nawet robotyka, to i o wiele więcej proponują autorzy inicjatywy dla młodych i ciekawych świata ludzi. Zajęcia dostępne są dla osób od 13 do 20 roku życia i odbywają się w godzinach od 16:00 do 18:00, ale Arbuz zaprasza codziennie już od 13:00 aż do 19:00. W tym wszystkim nie zabrakło miejsca dla osób, które chcą przyjść tak po prostu dla relaksu, aby miło spędzić czas. Drzwi otwarte są dla każdego bez względu na wiek czy pochodzenie. Organizowanych jest wiele warsztatów w różnych dziedzinach. Od malarstwa przez intermedia, po produkcję muzyki. Każdy znajdzie coś dla siebie i to pod czujnym okiem profesjonalistów. Oczywiście, wszystko bezpłatnie. Jak mówi prezes stowarzyszenia Oskar – tylko wtedy ma to sens.
Arbuzowe projekty
Arbuz Mobilny Uniwersalny, to inicjatywa społeczna skupiająca się na zaangażowaniu młodych ludzi w rozwijaniu swoich pasji. Studio-bus wyjechał w trasę na dwa siedmiodniowe przystanki w Toruniu i Grupie obok Grudziądza. Młodzież z domu dziecka i domu dla cudzoziemców mogła spełnić swoje marzenia o wytworzeniu piosenki, nagrania teledysków oraz edycji i produkcji wideo. Cały proces z inicjatywy jest dostępny na stronie Arbuza, a jest co słuchać i oglądać. Podczas 10 edycji akcji powstało niemal 50 materiałów muzycznych i wideo. Wszystko pod czujnym okiem Iwony Skwarek, piosenkarki, tekściarki, producentki muzycznej i dj-ki.
Nowy początek
Inicjatywa powoli się rozwija, dlatego na zajęcia na razie nie obowiązują zapisy. Stale pojawiające się grono liczy sobie około 10 osób, największa grupa składała się z 20. Jak na początek i nasze aktualne możliwości jest to bardzo dużo — mówi Oskar. Stowarzyszenie na razie jeszcze nigdzie się nie ogłaszało, ale niedługo planują to zmienić. Wydrukowane zostały plakaty i ulotki mające zachęcić młodzież do zajrzenia do Arbuza, choćby na chwilę. Organizacja jest otwarta na łączenie pokoleń i zaangażowanie wykluczonych. Jak mówią założyciele — w XXI wieku mierzymy się z problemem uzależnienia od cyfryzacji. Arbuz stawia na spotkania człowieka z człowiekiem.
Lokal Arbuza znajdziecie przy ulicy Dolna Brama 8, a informacje i efekty projektów są dostępne na stronie arbuz4.org.