Poznajcie Laureatki Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego – Nagrody Teodory! [patronat Pomostu]

 w czwartek 29 maja w NCK – Centrum św. Jana, podczas Dnia Działających w Kulturze poznaliśmy osoby, nagrodzone, po raz pierwszy, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego – Nagrodą Teodory. 

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury – Nagroda Teodory została zainicjowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego, a jej organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Celem tego wyróżnienia jest uhonorowanie osób, które wykorzystują działania kulturalne jako narzędzie do budowania pozytywnej zmiany w swoich lokalnych społecznościach.

Zwyciężczyniami pierwszej edycji Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego – Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury – Nagrody Teodory za rok zostały:

Ewa Orzechowska – za niesłabnącą czułość i pasję, z jaką otwiera przed dziećmi i młodzieżą świat natury, kultury, wspólnoty i wiary w siebie. Za prowadzenie od 18 lat grupy Brzozaki, która aktywizuje młodzież z Chośnicy poprzez teatr, film, działania interdyscyplinarne i międzypokoleniowe. 

Za odkrywanie razem z lokalną społecznością historii, tradycji, przyrody i propagowanie tego bogactwa, a także za dowartościowanie seniorów poprzez wysłuchanie ich opowieści i ocalenie pamięci.

Ewa Orzechowska jest nauczycielką z doświadczeniem międzynarodowym, która po przeprowadzce do Polski zainicjowała i od 18 lat prowadzi w Chośnicy Grupę Brzozaki, aktywizując dzieci i młodzież z okolicznych wsi poprzez działania teatralne i kulturalne. Wspólnie z podopiecznymi odkrywa lokalną historię, kulturę kaszubską i bogactwo przyrodnicze, czego efektem są m.in. kontynuowana od 2006 roku tradycja kolędnicza Gwiżdżów, liczne filmy i przedstawienia inspirowane opowieściami mieszkańców oraz projekty ekologiczne, takie jak „Nasze Mokradła – Nasza Przyszłość”. Ewa Orzechowska jest także współzałożycielką Grupy Pomost, która realizuje integracyjne wymiany młodzieży afgańsko-kaszubskiej i czeczeńsko-kaszubskiej oraz wspiera ośrodki dla cudzoziemców. Dzięki swojej inicjatywie i zaangażowaniu, Ewa Orzechowska ożywiła życie kulturalne w małej kaszubskiej miejscowości, integrując społeczność i inspirując młode pokolenie do twórczego działania oraz odkrywania piękna swojej lokalnej ojczyzny.

Sulisława Borowska – za to, z jakim oddaniem i mądrością wspiera lokalne społeczności Kaszub, budując mosty między pokoleniami i otwierając przed ludźmi nowe drogi rozwoju, dialogu i twórczego działania.

Za łączenie profesjonalizmu z praktycznym działaniem od podstaw, wzmacnianie potencjału kobiet, angażowanie młodych, aktywizowanie seniorów w projektach realizowanych w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy, Uniwersytecie Ludowym dla kobiet aktywnych (ULKA), Akademii Dialogowania dla Młodych czy w ramach projektu Nestor 2.0. 

Za tworzenie przestrzeni do poznawania się i wspólnego działania osób o różnym doświadczeniu życiowym.  Za świadome i efektywne reagowanie na potrzeby społeczne oraz wykorzystanie potencjału lokalnego. 

Sulisława Borowska to animatorka kultury, edukatorka dorosłych i trenerka z wieloletnim doświadczeniem, od dzieciństwa związana z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy. Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i szerokim kompetencjom aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnych, głównie na Kaszubach, aktywizując ich potencjał kulturowy i społeczny. Jest współtwórczynią innowacyjnych metod edukacji animatorek kultury, realizuje programy szkoleniowe dla seniorów (m.in. nominowany do nagrody REGIOSTARS 2023 projekt NESTOR 2.0), prowadzi warsztaty rękodzieła, organizuje plenery sztuki oraz inicjuje programy takie jak Uniwersytet dla Kobiet Aktywnych i Akademia Dialogowania dla Młodych. Od ponad dekady zaangażowana jest w Bytowskie Forum Animatorek Kultury oraz inicjatywy ETNO-TANK.PL. Jej praca przynosi widoczne, pozytywne zmiany w społeczności lokalnej, przyczyniając się do jej integracji, rozwoju kulturalnego oraz obywatelskiego zaangażowania.

Patrycja Blindow za kultywowanie, wraz z Dagmarą i Urszulą Blindow,  tradycji rodzinnej i rozwijanie jej poprzez nowe inicjatywy adresowane do coraz szerszej, różnorodnej społeczności. Za miłość do kina Żeglarz, które pełni rolę centrum kultury i spotkań lokalnej społeczności, a jednocześnie przyciąga turystów. Za ambitny, skłaniający do refleksji repertuar kina, działania edukacyjne, promowanie kultury i tradycji Kaszub, a także celebrowanie kontaktów z drugim człowiekiem. Za wytrwałe budowane miejsca, które stało się sercem kultury na Półwyspie Helskim i w którym kino łączy ludzi, pielęgnuje tożsamość i przypomina, jak wielką moc mają wspólne historie.

Patrycja Blindow – prowadzi wraz z Kino Żeglarz w Jastarni na Półwyspie Helskim. To miejsce stanowiące unikalne i ważne centrum kultury dla mieszkańców regionu. Od 1991 roku ośrodek ten z pasją prowadzony jest przez trzy pokolenia kobiet z kaszubskiej rodziny Blindow – Urszulę, Dagmarę i Patrycję, które traktują swoją działalność jako misję. Patrycja wraz z mamą i babcią prezentują ambitny repertuar i organizują liczne wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Filmu Kaszubskiego, projekcje filmów po kaszubsku czy Baltic Surf Film Festival, Kino Żeglarz aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, promując kulturę i historię regionu. Fakt, że kino działa bez dotacji i pozyskuje środki ze zbiórek społecznych, świadczy o silnym wsparciu i poczuciu jego wartości wśród mieszkańców, dla których jest nie tylko miejscem projekcji filmowych, ale także przestrzenią spotkań i integracji.

Każda z laureatek otrzymała pamiątkową statuetkę Nagrody Teodory oraz gratyfikację finansową w wysokości 15 000 zł.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Dnia Działających w Kulturze, który miał miejsce 29 maja 2025 roku w NCK – Centrum Św. Jana w Gdańsku. To wydarzenie było nie tylko okazją do nagrodzenia wybitnych osób, ale również do celebracji roli kultury w budowaniu silnych i świadomych społeczności.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom oraz nominowanym! Ich praca jest dowodem na to, jak ogromny potencjał drzemie w kulturze i jak wiele mogą zdziałać osoby, które z pasją i determinacją angażują się w jej rozwój.

O Nagrodzie Teodory:

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury – Nagroda Teodory ma na celu uhonorowanie osób, które swoją pasją, zaangażowaniem i innowacyjnymi działaniami w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury w województwie pomorskim. Nagroda podkreśla rolę liderów i liderek, którzy inspirują, integrują społeczności i tworzą nowe przestrzenie dla kultury. Patronką nagrody jest Teodora Gulgowska (1860-1951), liderka społeczna, która zainicjowała rozwój lokalnego rzemiosła we Wdzydzach. Inicjatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego a organizatorem Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Pytanie miesiąca

Kto w Twojej organizacji zajmuje się promocją i komunikacją?