We Make Transition! Społeczeństwo obywatelskie dokonuje przemian w kierunku zrównoważonej przyszłości Regionu Morza Bałtyckiego

We Make Transition! Społeczeństwo obywatelskie dokonuje przemian w kierunku zrównoważonej przyszłości Regionu Morza Bałtyckiego

Żyjemy w obliczu złożonych wyzwań ekologicznych i społecznych, a na władzach lokalnych spoczywa ogromna odpowiedzialność zwiększania odporności – społecznej zdolności do przystosowania się i reagowania. Jednakże ze względu na złożoność wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, należy mobilizować wszystkie poziomy społeczeństwa do opracowywania rozwiązań, które umożliwią potrzebną zmianę w tradycyjnych sposobach działania.

Różne podmioty społeczeństwa obywatelskiego – takie jak organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy społeczni, spółdzielnie, społeczności, osoby fizyczne – odgrywają ważną rolę we wspieraniu służb publicznych w radzeniu sobie z zewnętrznymi przeszkodami. Równocześnie władzom lokalnym często brakuje skutecznych metod systematycznej interakcji z podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, tak więc kluczowym wyzwaniem jest włączenie ich w działania innowacyjne i dostosowanie struktur wsparcia tak, aby obejmowały również wymiar eko-społeczny, ujęty w wymiarze gospodarczym.

We Make Transition to innowacyjny projekt realizowany w ramach programu Interreg Baltic Sea Region, mający na celu przyspieszenie transformacji społeczno-ekologicznej w regionie Morza Bałtyckiego. Założeniem projektu jest wypracowanie nowych metod i narzędzi wspierających zrównoważony rozwój, aby pomóc społecznościom lokalnym, samorządom i przedsiębiorstwom w stawieniu czoła wyzwaniom współczesności, takim jak zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych oraz potrzeba poprawy jakości życia mieszkańców.

Gdyńska Arena Przemian

Projekt angażuje dużą reprezentację władz regionalnych i lokalnych, społeczeństwa oraz małych przedsiębiorstw z regionu Morza Bałtyckiego, dostarczając im doświadczenia i konkretnej wiedzy na temat praktycznego wykorzystania metody tzw. Transition Arena – strategicznego narzędzia zarządzania transformacją, angażującego różne podmioty, również oddolne, do współtworzenia rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju eko-społecznego.

W projekcie partnerzy z Finlandii, Estonii, Łotwy, Polski, Niemiec i Norwegii współpracują łącznie z 12 miastami i gminami nad dostosowaniem metody Transition Arena do współtworzenia ponadnarodowej wizji zrównoważonego rozwoju, sprzyjającej włączeniu społecznemu, a na poziomie lokalnym, do budowania ścieżek realizacji i konkretnych działań zmierzających do przejścia do zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na roli różnorodnych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego. Transition Arena to seria warsztatów, a tematyka procesów areny dotyczy m.in. zrównoważonego stylu życia, rolnictwa i żywności, różnorodności biologicznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki dzielenia się.


W ramach projektu zaproszono łącznie 30 tzw. agentów zmian z sześciu krajów partnerskich, aby współtworzyli wizję zrównoważonego rozwoju i opracowali zalecenia dotyczące wzmocnienia współpracy między władzami lokalnymi a podmiotami społeczeństwa obywatelskiego mające na celu zwiększanie zrównoważonego rozwoju ekologicznego i społecznego. Ponadnarodowa grupa agentów zmian obejmuje przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, władz lokalnych i przedsiębiorców. Opracowana przez agentów Wizja zrównoważonego życia w regionie Morza Bałtyckiego do roku 2035 zapewnia inspirujące ramy dla wszystkich lokalnych procesów areny transformacji.


W listopadzie br. proces areny przemian rozpoczął się w Gdyni, która jest jednym z partnerów projektu. Do udziału w procesie pod hasłem „Gdyńska Arena Przemian: Międzysektorowa Współpraca ku Zrównoważonej Przyszłości” zaproszono ponad 30 osób, w tym mieszkańców, przedsiębiorców, lokalnych aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców. Głównym celem uczestników warsztatów była praca nad wizją zrównoważonego rozwoju Gdyni w trzech kluczowych obszarach:

  1. Ogrodnictwo miejskie i przestrzenie zielone Zero Waste,
  2. Gospodarka o obiegu zamkniętym i redukcja odpadów,
  3. Mapowanie zrównoważonych przedsiębiorstw.

Uczestnicy wspólnie opracowali potencjalne rozwiązania dla wybranych zagadnień, proponując konkretne działania, które można wdrożyć w mieście. W ostatnim etapie Areny Przemian zostanie wybrany jeden pilotażowy projekt, który posłuży jako model do realizacji w Gdyni, promując zrównoważone praktyki i współpracę na poziomie lokalnym.

We Make Transition to projekt, który nie tylko wspiera zrównoważony rozwój w regionie Morza Bałtyckiego, ale także pokazuje, jak innowacyjne narzędzia i współpraca międzynarodowa mogą być wykorzystane w praktyce, a tym samym pomaga społecznościom lokalnym stawiać czoła wyzwaniom i budować zrównoważoną przyszłość.

Procesy areny transformacji wzmacniają lokalne poczucie wspólnoty i inicjują wspólnie opracowane i uzgodnione działania na rzecz pożądanej przyszłości. Głównym rezultatem projektu będzie praktyczny podręcznik stosowania podejścia do zarządzania transformacją w celu uczynienia procesów strategicznych, takich jak plany klimatyczne, mapy drogowe i strategie lokalne, bardziej interaktywnymi, angażującymi różne poziomy społeczeństwa. Procesy partycypacyjne wdrożone w 12 lokalizacjach podczas projektu zostaną rozpowszechnione wśród władz lokalnych i innych zainteresowanych stron w regionie Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji nt. projektu, dotychczasowych aktywności oraz publikacji na stronie projektu:  https://interreg-baltic.eu/project/we-make-transition/

Kontakt:
Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych (BISER)
Anna Dudziak 
Koordynator projektu
anna.dudziak@biser.org.pl

  • Koordynatorka projektu We Make Transition / Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych (BISER)

Pytanie miesiąca

NGO odgrywają kluczową rolę w sektorze ochrony zdrowia, uzupełniając działania instytucji publicznych i prywatnych