Pomorska Rada do spraw Kobiet

Pomorski Zespół do spraw Kobiet powstał w 2021 roku, jako odpowiedź na inicjatywę społeczną zgłoszoną jeszcze w 2020 roku. Grupa inicjatywna złożona z kobiet i mężczyzn zwróciła się wówczas z wnioskiem do Marszałka Województwa o powołanie gremium, które zajęłoby się sprawami dotyczącymi równości kobiet i mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet w obszarze zatrudnienia, wynagradzania i awansu. W rezultacie w połowie 2021 roku powołano Pomorski Zespół do spraw Kobiet, w którego składzie znalazły się między innymi właśnie przedstawicielki grupy inicjatywnej. Zespół po pierwszej 3-letniej kadencji zakończył prace, natomiast jego kontynuatorką stała się powołana w 2024 roku Pomorska Rada do spraw Kobiet. To drugie w Polsce gremium w formule rad kobiet na szczeblu wojewódzkim (pierwsza rada powstała przy Zarządzie Województwa Lubuskiego), bowiem rady powstają zwykle na szczeblu gminnym czy powiatowym. I jest to pierwsza rada w Polsce, która zaprosiła do swojego składu mężczyzn. Aktualnie w Polsce  działa blisko 60 rad kobiet. Na Pomorzu mamy ich sześć – oprócz Pomorskiej Rady, istnieją rady kobiet w Słupsku – najstarsza! ponadto w Człuchowie, Starogardzie Gdańskim, Rumi oraz od niedawna w Gdyni. 

Pomorska Rada do spraw Kobiet jest organem doradczo-konsultacyjnym i inicjatywnym Zarządu Województwa Pomorskiego, w szczególności w zakresie monitoringu i analizy potrzeb związanych z wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet w regionie oraz podnoszenia świadomości dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płacy i awansu zawodowego kobiet. Skład osobowy Rady jest określany przez Marszałka Województwa Pomorskiego w drodze Zarządzenia. Obecnie Rada liczy 17 Członkiń oraz Członków, którzy zostali powołani na 3-letnią kadencję. Do zadań Rady należy między innymi opracowywanie informacji o sytuacji w regionie w zakresie równości praw kobiet i mężczyzn oraz w zakresie barier. Ponadto Rada zajmuje się przygotowaniem rekomendacji w zakresie możliwych do stosowania w regionie praktyk i polityk równościowych. Rada współpracuje i prowadzi wymianę dobrych praktyk z innymi ciałami doradczymi i instytucjami prowadzącymi podobną aktywność w Polsce. 

Fot. Łukasz Tokaczyk / pomorskie.eu

W pierwszej kadencji pracami Zespołu kierowała Jolanta Szydłowska – aktualnie także członkini Rady oraz pełnomocniczka Wojewody do spraw równego traktowania. Zespół zajął się przede wszystkim analizą sytuacji i potrzeb kobiet na Pomorzu oraz szerokim mapowaniem dostępnych źródeł danych w tym zakresie. Podjął wiele różnorodnych tematów, w tym m.in. rekomendację podpisania przez samorząd województwa i samorządy lokalne Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Zarekomendowano także stworzenie w województwie pomorskim regionalnej bazy danych o zdrowiu Pomorzan i Pomorzanek. Z inicjatywy Zespołu Wojewódzki Urząd Pracy zlecił badania i następnie opracował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy województwa pomorskiego (badania przeprowadzone przez Danae sp. z o.o dla WUP w 2023 r., dostępne tu: https://porp.pl/sytuacja-kobiet-na-rynku-pracy-wojewodztwa-pomorskiego-raport). Często podejmowanym tematem pozostaje kwestia przemocy w różnych jej aspektach – przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej. Pochylono się również nad zjawiskiem przemocy w sporcie. Ponadto Zespół zajmował się analizą sytuacji opiekunów rodzinnych i zagadnieniem feminizacji opiekuńczości. Wiele uwagi poświęcono promowaniu działań zmierzających do zwiększenia udziału kobiet na stanowiskach decyzyjnych w biznesie, na uczelniach wyższych, w organizacjach pozarządowych i w innych instytucjach oraz w samorządach, czy w parlamencie. Zespół zajmował się też problemem niealimentacji i jej konsekwencji. 

W obecnej kadencji Przewodniczącą Rady została wybrana Małgorzata Wokacz-Zaborowska. Rada podjęła temat sytuacji kobiet na rynku pracy, bezrobocia i bierności zawodowej, wciąż niestety istniejącej luki płacowej oraz dysproporcji w obsadzie stanowisk zarządczych i decyzyjnych w biznesie. Rada przyjęła także stanowisko w sprawie nowelizacji Ustawy o sporcie, wskazując że decyzja Prezydenta RP o odesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego odsuwa w czasie wdrożenie bardzo ważnych i oczekiwanych zmian. Nowe zapisy w ustawie miały bowiem na celu m.in. ograniczenie w polskim sporcie występowania negatywnych zjawisk i praktyk, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie, jak i też zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji płci we władzach polskich związków sportowych, czy poprawę sytuacji zawodniczek w ciąży i po porodzie. W dalszych planach Rada zamierza kontynuować analizę zjawiska przemocy w różnych aspektach życia, współdziałając m.in. z Policją, Strażą Graniczną czy Państwową Inspekcja Pracy. Ponadto Rada planuje poświęcić uwagę tematowi projektowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich, uwzględniającej potrzeby kobiet, a także kontynuacją analizy sytuacji zdrowotnej kobiet w tym dostępności usług medycznych. Innym tematem będą też różne aspekty i konsekwencje wykluczenia komunikacyjnego dla kobiet w naszym województwie. 

Rada zachęca kobiety do aktywnego podejmowania oddolnych inicjatyw i tworzenia rad kobiet w gminach, czy powiatach. Przedstawicielki tych rad są w składzie Pomorskiej Rady do spraw Kobiet, stanowią bezcenne źródło wiedzy i kontaktu z kobietami w różnych częściach regionu, z różnych środowisk. Misją Pomorskiej Rady do spraw Kobiet pozostaje przede wszystkim poznanie potrzeb i problemów kobiet, rekomendowanie rozwiązań, sieciowanie kobiet i wzajemne wspieranie. Sytuacja kobiet w województwie pomorskim, jaka rysuje się na podstawie sukcesywnie pozyskiwanych danych, wskazuje, że istnieje wiele obszarów, gdzie potrzebne są działania, wiele spośród nich bardzo pilnych – zwłaszcza w obszarach związanych z przemocą, dyskryminacją i łamaniem praw człowieka. Pomorska Rada do spraw Kobiet zachęca do szerokiej współpracy na rzecz wyrównywania szans i poprawy sytuacji kobiet. Z Radą można skontaktować się mailowo: kobiety@pomorskie.eu

Fot. Łukasz Tokaczyk / pomorskie.eu
  • Dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku. Doradczyni Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przewodnicząca Pomorskiej Rady ds. Kobiet przy Zarządzie Województwa Pomorskiego. Członkini Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, Gdańskiej Rady Przedsiębiorczości, Pomorskiej Rady Oświatowej. Koordynuje prace Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Hanzeatyckiego.

Pytanie miesiąca

Czy jesteś feministą_feministką?